Stetoskop Zwierzaka

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co zrobić w sytuacji zagrożenia życia swojego pupila? Może przemknęło ci to przez myśl, ale nie zgłębiałeś tego tematu lub nie umiałeś znaleźć rzetelnych informacji. Chcemy to zmienić!

Jesteśmy grupą dziewczyn z różnych części Polski w tym z miast Imielin, Buk i Piła. Nazywamy się “Stetoskop Zwierzaka”. Realizujemy projekt w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, który został objęty patronatem honorowym burmistrza miasta Buk. Celem naszego projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat pomocy przedweterynaryjnej.

Dlaczego zajęłyśmy się tym tematem? Niemal połowa Polaków ma w swoim domu jakieś zwierzę. Spośród nich aż 83 procent ma psy, a 44 procent – koty – to wynik raportu TNS Polska „Zwierzęta w polskich domach”. Jak pokazują wyniki ankiety, którą przeprowadziłyśmy  na początku listopada ubiegłego roku, wiedza na temat pomocy przedweterynaryjnej jest niewielka.

Ankieta została podzielona na dwie grupy wiekowe, osoby pełnoletnie i niepełnoletnie. 84% ankietowanych nie szukała nigdy informacji o pomocy przedweterynaryjnej w Internecie, co wskazuje na to, że nigdy nie słyszeli o tym temacie. Znacząca większość – 94% chciałaby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Tylko na jedno z 5 pytań obie grupy wiekowe odpowiedziały poprawnie. Pytanie dotyczyło właściwego postępowania w przypadku złamania lub zwichnięcia u kota. 59% niepełnoletnich oraz 52% pełnoletnich udzieliło poprawnej odpowiedzi. Najpewniej wynika to z faktu, że w przypadku kota postępuje się podobnie jak w przypadku człowieka. Kolejne pytanie dotyczyło właściwego postępowania w przypadku zadławienia się królika. Jedynie 13% ankietowanych odpowiedziało poprawnie. Natomiast na pytanie ,,Co zrobić, jeśli widzimy topiącego się psa”, 78% udzieliło błędnej odpowiedzi. Aż 91% osób nie wie jaka jest prawidłowa liczba uciśnięć i wdechów przy jednej serii RKO u kota.

Wyniki ankiety uświadomiły nam z jak dużym i ważnym problemem się zmagamy. Odpowiedzią  na niego jest nasz projekt, w ramach którego planujemy m.in. przeprowadzić warsztaty online i offline na temat pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. Warsztaty stacjonarne, odbędą się już 25 lutego w Buku pod Poznaniem w Sali Miejskiej (ul. Mury 5). Zapraszamy na nie wszystkich chętnych. Uczestnicy dowiedzą się między innymi: jak wykonywać RKO dla kotów i psów jak i mniejszych zwierząt, jak zachowywać się w sytuacjach zadławienia, topienia, poparzenia, złamania\zwichnięcia, co może grozić pupilowi podczas spaceru (niebezpieczne rośliny), jakie są pierwsze sygnały chorób pupili oraz jakich szczepieniach należy pamiętać. Na każdego z uczestników będzie czekać mały upominek. Aby wziąć udział w warsztatach należy wysłać zgłoszenie na adres mailowy: stetoskopzwierzaka@gmail.com do 17 lutego W temacie maila prosimy wpisać “warsztaty”, a w treści liczbę osób, które przyjdą poszerzyć swoja wiedzę 🙂

Warsztaty online odbędą się w Szkole w Chmurze, która jest największą szkołą w kraju. Uczęszcza do niej ponad 14 tysięcy uczniów z całej Polski. A to właśnie dzieci i młodzież zazwyczaj marzą o posiadaniu pupila, ale nie zdają sobie sprawy z odpowiedzialnością jaka się z tym wiąże. Nie chodzi tylko o opiekę i zabawę, ale także o wiedzę jak pomóc pupilowi w chwilach zagrożenia życia.

Do zobaczenia wkrótce, a w międzyczasie zapraszamy do obserwowania naszych profili na Instagramie, Facebooku i Tik Toku, na których zamieszczamy wiele ciekawostek na temat pierwszej pomocy przedweterynaryjnej i nie tylko.

 

Z poważaniem Stetoskop Zwierzaka

 

WYDAWCA: CDS-LIDER Consulting & Doradztwo & Szkolenia ul. Powstańców wlkp 30 64- 320 Buk Adres redakcji: j.w. Bukowski Lider ISSN 1898-701X

Redaktor naczelny: Małgorzata Szlązak
Redaktor- Tomasz Giełda

Adres redakcji: ul. Niegolewskich 11a, 64-320 Buk
Test

Małgorzata
redaktor naczelny

 508 194 700
 biuro@cds-lider.com.pl

Jagoda

Jagoda
redaktor i reklama

 512 307 931
 jagoda.zuchlewska@gmail.com

Tomek

Tomek
redaktor i reklama

 796 064 410
 cdsgazeta@wp.pl