Co zrobić w przypadku zagubienia lub kradzieży dokumentów? Informacja od policji Buk
Utracone dokumenty należy najpierwzastrzec w banku – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:
1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE– w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
2. Powiadomienie Policji– w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu– informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Do najważniejszych dokumentów wykorzystywanych do poświadczania tożsamości zalicza się:
· dowód osobisty,
· paszport,
· prawo jazdy,
· książeczka żeglarska,
· książeczka wojskowa,
· karta pobytu.
Zastrzegać należy także:
· karty płatnicze,
· dowody rejestracyjne.
Kradzież lub zgubienie portfela wiąże się z utratą dokumentów i kart płatniczych. Najważniejsze, by nie zostały one wykorzystane bez naszej wiedzy. Ratunkiem dla zasobów konta jest szybki telefon pod numer 828 828 828, a w przypadku dowodu osobistego czy prawa jazdy– kontakt z bankiem.
Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
W Polsce co roku ginie ponad milion kart płatniczych. Gdyby ich właściciele natychmiast po zauważeniu ubytku zastrzegli kartę, nie ponieśliby strat finansowych. Powodem braku szybkiej reakcji często bywa nieznajomość odpowiedniego numeru telefonu do banku. Numer alarmowy 828 828 828 ułatwia błyskawiczne działanie. Prosty do zapamiętania , dostępny przez całą dobę z każdego rodzaju telefonu i z każdego zakątka świata. Wykonano na niego już blisko ćwierć miliona połączeń od jego uruchomienia w 2014 r.
Dzwoń, nie czekaj.
To nie jest zwykła infolinia. Została oparta na nowoczesnej technologii, która rozpoznaje podaną przez dzwoniącego nazwę banku, z którego pochodziła utracona karta. Następnie uzyskujemy połączenie z konsultantem tego banku, który zastrzega kartę. Więcej informacji: www.zastrzegam.pl.
Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają (lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób).