Pismo Burmistrza Miasta i Gminy Buk do Komisarza Wyborczego w Poznaniu w sprawie braku możliwości przeprowadzenia wyborów w dniu 10 maja 2020 r.

Wczoraj Burmistrz Miasta i Gminy Buk wystosował do Komisarza Wyborczego w Poznaniu pismo w którym informuje, że nie jest w stanie zorganizować wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na terenie Miasta i Gminy Buk w dniu 10 maja 2020 r. Głosy z obozu rządzącego mówią, że jednak pojawiają się wyłomy w zdaniach i wybory nie odbędą się w planowanym terminie, jednak wielkie brawa dla burmistrza. Musimy być razem i twardo postawić się działaniom, które uderzają w nas bezpośrednio.

Treść pisma poniżej.

„Szanowny Panie Komisarzu,
w związku z intensywnym rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa COVID-19 w Polsce jestem zmuszony poinformować Pana, że nie jestem w stanie zorganizować wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na terenie Miasta i Gminy Buk w dniu 10 maja 2020 r. Prognozy na najbliższe tygodnie są bardzo niepokojące, bowiem szczyt zachorowań jest jeszcze przed nami, a sytuacja jest bardzo dynamiczna. Nie jestem w stanie zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwa w trakcie przygotowania procesu wyborczego oraz samego procesu głosowania. Stanowczo oświadczam, że życie i zdrowie Polek i Polaków jest w tym momencie najważniejsze!!

Kalendarz wyborczy jest nieubłagany i w najbliższym czasie konieczne będzie przeprowadzenie szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych. Nie jestem w stanie zapewnić im bezpiecznych i higienicznych warunków organizacji takiego szkolenia. Poza tym wiem już na pewno, że nie znajdą się chętni do tego, by zasiąść w komisjach wyborczych. Dotyczy to również pracowników mojego Urzędu i jednostek podległych. Całkowicie ich rozumiem i solidaryzuję się z nimi. Dodam również, że narażanie na tak duże potencjale zagrożenie zarażenia się wirusem moich pracowników byłoby ze wszech miar nierozważne i mogłoby w dłuższej perspektywie sparaliżować pracę administracji samorządowej w mojej gminie.

Przede wszystkim jednak nie wyobrażam sobie, by wybory w dniu 10 maja 2020 r. mogły być przeprowadzone w sposób bezpieczny dla naszych mieszkańców. Zalecenia służb sanitarnych i Ministerstwa Zdrowia są jasne i precyzyjne – unikanie zbiorowisk ludzi, bezpośredniego kontaktu a nawet mijania się na ulicach. Ich wdrożenie w trakcie prowadzenia procedur wyborczych jest absolutnie nierealne. Uważam, że podjęcie takiego ryzyka byłoby wielką nieodpowiedzialnością ze strony władz rządowych, ale pośrednio również samorządowych.

Apeluję więc do Pana o podjęcie stosownych kroków prawnych, które pozwolą nam przeprowadzić wybory w czasie, gdy będą one powszechne i równe dla wszystkich. Dziś jest to niestety niemożliwe.

Z poważaniem
Paweł Adam
Burmistrz Miasta i Gminy Buk”

 

WYDAWCA: CDS-LIDER Consulting & Doradztwo & Szkolenia ul. Powstańców wlkp 30 64- 320 Buk Adres redakcji: j.w. Bukowski Lider ISSN 1898-701X

Adres redakcji: ul. Niegolewskich 11a, 64-320 Buk
Test

Małgorzata
redaktor naczelny

 508 194 700
 biuro@cds-lider.com.pl

Jagoda

Jagoda
redaktor i reklama

 512 307 931
 jagoda.zuchlewska@gmail.com

Tomek

Tomek
redaktor i reklama

 796 064 410
 cdsgazeta@wp.pl