Doroczne spotkanie z kulturą słowiańską w Zalesiu czyli IV Wiec Zaleski

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tradycyjnie już w trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa oraz na moment przed ważną w kulturowym słowiańskim kalendarzu równonocą jesienną Stowarzyszenie Gród Zalesie wraz z partnerami : Nadleśnictwem Grodzisk i Rezerwatem Archeologicznym Genius loci Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przygotowało otwarte wydarzenie tematyczne na ścieżce edukacyjnej Zalesie. Na odwiedzających zaleskie grodzisko w niedzielne popołudnie 18 września czekało jak zwykle wiele ciekawostek, zaproszeń do własnych poszukiwań spadku kulturowego po Słowiańszczyźnie wieków średnich i różnorodnych perspektyw historycznych okresu początków polskiej państwowości oraz niespodzianki.

Wyjątkowym punktem programu, swoistym post scriptum dla ogólnopolskich obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski, była prezentowana podczas Wiecu wystawa przygotowana przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci pt. „Początki katedry i palatium Mieszka I z poznańskiego Ostrowa”. Do tematu Chrztu Polski w wczesnośredniowiecznych materiałach historycznych , opisów Słowiańszczyzny w źródłach arabskich, magii drzew w średniowieczu (w opracowaniu mgr inż. Marleny Baranowskiej Wasilewskiej) oraz zielarsko-kulturowego spojrzenia na dziurawiec nawiązywały krótkie prelekcje odbywające się w trakcie imprezy.
Zwyczajowo już funkcjonowało cieszące się niesłabnącym powodzeniem stoisko łucznicze, na którym dodatkowo można było wysłuchać opowieści o uzbrojeniu wojów słowiańskich.
Od lat promowana przez Stowarzyszenie Gród Zalesie metoda poznawania dziedzictwa kulturowego poprzez własne doświadczenie uczestników Wiecu i tym razem okazała się niezawodna i interesująca dla przybyłych: począwszy od doświadczenia jak niełatwo jest oddać udany strzał z tak pozornie prostego urządzenia jakim jest łuk poprzez własnoręczną obróbkę drewna przy pomocy prostych narzędzi aż po powstanie drewnianych grabi, możliwość utkania kawałka tkaniny – krajki na bardku (czyli poprzedniku krosna) oraz rozpoznawanie ziół po degustacje potraw kuchni słowiańskiej. Przepisami kulinarnymi na tegoroczne hity: polewkę z kiszonego podagrycznika, kaszę jaglaną z suszonymi owocami i podpłomyki w wersji nieco wzbogaconej podzielimy się jak zawsze za chwilę na stronie www.grodzalesie.pl .
Podczas wydarzenia można było także obserwować pracę kowala oraz wyrób rogowych ozdób. Na osoby zainteresowane własnymi poszukiwaniami informacji o kulturze Słowian czekały książki, mapy i opowieści odkrywcy lokalnych historycznych słowiańskich siedzib.
Ścieżka edukacyjna Zalesie została zaprojektowana z myślą o samodzielnie zwiedzających okolice grodziska turystach ale wyjątkowo w czasie trwania Wiecu była okazja do „zwiedzana z przewodnikiem”.
Wiec uświetnił koncert Malwiny Paszek pt. „Dziedzictwo dźwięków – spotkanie z lirą korbową i pieśnią”, który był kolejną świetną i profesjonalną okazją do doświadczenia muzycznego dziedzictwa, jakie niesie z sobą lira korbowa w praktyce.
Niespodziankę dla uczestników przygotowało również Nadleśnictwo Grodzisk – wydało właśnie mapę turystycznych atrakcji znajdujących się na terenie Nadleśnictwa wśród których znalazło się grodzisko w Zalesiu wraz ze ścieżką edukacyjną Zalesie. Mapa oprócz umiejscowienia atrakcji zawiera także ich opisy i zdjęcia. Mapę można było otrzymać podczas Wiecu.
W trakcie trwania Wiecu obowiązują niezmiennie reguły słowiańskiej demokracji: każdy z uczestników wybiera z programu to co go interesuje, a jeśli komuś jeszcze starcza sił na pieczenie kiełbasek w ognisku to i na to jest zawsze miejsce 🙂

Wydarzenie zostało przygotowane przez członków Stowarzyszenia Gród Zalesie przy wsparciu wolontariuszy-sympatyków i Partnerów oraz w całości sfinansowane przez Stowarzyszenie ze środków własnych. Promocja dziedzictwa kulturowego w oparciu o zabytkowy obiekt wczesnośredniowiecznego słowiańskiego grodziska w Zalesiu wraz z przyrodniczym otoczeniem jest jednym z głównych zadań statutowych Stowarzyszenia Gród Zalesie.

Zalesie leżące bardzo blisko naszej gminy, rzadko bywa przez nich odwiedzane, a szkoda, bowiem teren przepiękny, a co jakiś czas odbywają się tam ciekawe imprezy.

Działania Stowarzyszenia można wesprzeć pracą i zaangażowaniem dołączając do grona członków Stowarzyszenia. Innym sposobem jest wspieranie finansowe działań Stowarzyszenia poprzez przekazanie darowizny na cele statutowe Stowarzyszenia (nr konta bankowego Stowarzyszenia: 22 1540 1056 2105 8313 3329 0001).

 

WYDAWCA: CDS-LIDER Consulting & Doradztwo & Szkolenia ul. Powstańców wlkp 30 64- 320 Buk Adres redakcji: j.w. Bukowski Lider ISSN 1898-701X

Redaktor naczelny: Małgorzata Szlązak
Redaktor- Tomasz Giełda

Adres redakcji: ul. Niegolewskich 11a, 64-320 Buk
Test

Małgorzata
redaktor naczelny

 508 194 700
 biuro@cds-lider.com.pl

Jagoda

Jagoda
redaktor i reklama

 512 307 931
 jagoda.zuchlewska@gmail.com

Tomek

Tomek
redaktor i reklama

 796 064 410
 cdsgazeta@wp.pl