Czarna strona nowoczesnego świat urządzeń cyfrowych

wykrzyknik

Zagadnienie które chcielibyśmy poruszyć dotyczy Światła Niebieskiego – czym jest, jakie niesie zagrożenia i dlaczego jest tak ważne do funkcjonowania każdego z nas.

Światło niebieskie jest zjawiskiem naturalnym pobudza nas do działania, wpływa na nasze pozytywne samopoczucie, odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu dobowego rytmu człowieka.

Jakie są pierwsze objawy ?

Nadmiar tego światła ma negatywny wpływ na nasz wzrok i powoduje dolegliwości takie jak zmęczenie, suchość oczu, zaczerwienienie, pieczenie , utrata koncentracji, bóle głowy a nawet bezsenność . W dalszej perspektywie światło niebieskie powodować będzie przedwczesne starzenie oczu ponieważ jest szkodliwe dla komórek siatkówki i jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia starczego zwyrodnienia plamki (AMD).

Źródłem światła niebieskiego (szkodliwego) są urządzenia cyfrowe takie jak monitory, laptopy, tablety, smartfony, telewizja. Do stresów, zmartwień i zbyt dużych ilości wypijanej kawy dołączył niedawno jeszcze jeden winowajca tej sytuacji – niebieskie światło.

Komu nadmiar szkodzi ?

Najbardziej narażeni na szkodliwe działanie są dzieci, osoby pracujące przy komputerze, oraz osoby powyżej 45 roku życia.

Szczególną uwagę chcielibyśmy poświęcić dzieciom. UWAGA ! Dzieci poniżej 10 roku życia mają nie w pełni rozwinięty układ wzroku. Soczewka i rogówka oka dziecka jest w dużej mierze przejrzysta dla szkodliwego promieniowania i do wnętrza oka dociera zbyt duża ilość światła niebieskiego które powoduje stopniowe uszkodzenia. Proszę zadać sobie pytanie ile czasu wasze dziecko spędza przy komputerze, ile ogląda telewizji ,a ile czasu spędza przy smartfonie czy tablecie, okazuje się że bardzo dużo wręcz za dużo!

Grupą największego ryzyka są osoby pracujące przy komputerze, wielogodzinne przesiadywanie przed ekranami, monitorami powoduje wieczorne znużenie, „piasek w oczach”, jesteśmy zdekoncentrowani i mamy problem z zaśnięciem. Wyświetlacze stały się nieodłączną częścią naszej codzienności – nie tylko w domu i w pracy, ale dosłownie wszędzie. Możesz iść do łóżka o właściwej godzinie, położyć się na najwygodniejszym materacu, złożyć głowę na najlepiej wyprofilowanym podgłówku, mieć optymalną temperaturę w pokoju, otoczyć się ciszą – a i tak Twój sen będzie zakłócony, jeśli przed cały dzień Twoje oczy pochłaniały światło z urządzeń cyfrowych . Dzieje się tak ponieważ Twój mózg interpretuje niebieskie światło, emitowane przez urządzenia, za sygnał, że trwa dzień i należy pozostawać w trybie czujności. Ograniczona zostaje produkcja melatoniny – hormonu, dzięki któremu możemy zapaść w sen i odpowiednio się w jego trakcie zregenerować.

Trzecią grupą narażoną na szkodliwe promieniowanie to osoby po 45 roku życia. U tej grupy osób wzrasta ryzyko ponieważ system obronny oczu z wiekiem ulega osłabieniu co zwiększa wrażliwość komórek siatkówki na szkodliwe działanie światła.

Jak z tym walczyć ? Jak się chronić ?

Niebieskiego światła nie możemy wyeliminować jedynie świadomie ograniczyć i chronić się przed nim za pomocą szkieł okularowych z powłoką która neutralizuje niebieskie światło. Powłoka ta blokuje szkodliwą długość fali światła, a zarazem spełnia najlepsze właściwości powłok antyrefleksyjnych – odporność na zarysowanie, łatwość w czyszczeniu, elektrostatyczność.

 

WYDAWCA: CDS-LIDER Consulting & Doradztwo & Szkolenia ul. Powstańców wlkp 30 64- 320 Buk Adres redakcji: j.w. Bukowski Lider ISSN 1898-701X

Redaktor naczelny: Małgorzata Szlązak
Redaktor- Tomasz Giełda

Adres redakcji: ul. Niegolewskich 11a, 64-320 Buk
Test

Małgorzata
redaktor naczelny

 508 194 700
 biuro@cds-lider.com.pl

Jagoda

Jagoda
redaktor i reklama

 512 307 931
 jagoda.zuchlewska@gmail.com

Tomek

Tomek
redaktor i reklama

 796 064 410
 cdsgazeta@wp.pl