Dziś Międzynarodowy Dzień Dziewcząt
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt. MDD został ustanowiony w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma na celu zwrócić uwagę na to, że dziewczęta na całym świecie mierzą się ze szczególnymi wyzwaniami, a dla zrównoważonego rozwoju świata kluczowe jest wyrównanie szans dziewcząt w stosunku do szans chłopców.
W tym roku Międzynarodowy Dzień Dziewcząt odbywa się pod hasłem „Mój głos, nasza równa przyszłość” („My Voice, Our Equal Future”). Usłyszmy dziewczęta i to, co dla nich jest ważne, czego one pragną dla siebie i świata, jakie mają pomysły i jakie widzą rozwiązania. Oddajmy im głos!
Dlaczego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt?
Choć dziewczęta i kobiety stanowią mniej więcej połowę ludności świata, nie funkcjonują na tych samych zasadach co druga połowa. Równość płci, będąca prawem człowieka, nadal nie została osiągnięta i w każdej części świata dziewczynki i kobiety wciąż doświadczają dyskryminacji i przemocy.
Dla dziewczyny każdy rok edukacji to szansa na wyższe wynagrodzenie w przyszłości: każdy rok szkoły podstawowej zwiększa je o 10–20%, a każdy rok szkoły średniej o 15–25%.
Ok. 90% swoich zarobków dziewczyny i kobiety inwestują w swoją rodzinę i społeczność. Chłopcy i mężczyźni – zwykle między 30 a 40%.
16 mln dziewczynek w wieku 6–11 lat prawdopodobnie nigdy nie rozpocznie nauki w szkole. Problem ten dotyczy o połowę mniej chłopców w tym samym wieku.
25% dziewcząt w wieku 15–19 lat na świecie nie pracuje i nie kształci się. Problem dotyczy 10% chłopców w tym wieku.
Co 3. dziewczyna i kobieta na całym świecie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej.
1 na 20 dziewcząt w wieku 15–19 lat, czyli około 13 milionów, była zmuszona do seksu – najczęściej przez swojego stałego partnera.
54% polskich nastolatek zdarzyło się nie pójść do szkoły z powodu bolesnej miesiączki, a 21% musiało zwolnić się ze szkoły z powodu braku środków higienicznych.
Polskie dziewczyny mają najbardziej negatywną samoocenę spośród nastolatek w 42 krajach na świecie.
Co 3. dziewczyna w wieku 15–19 lat poddawana jest okaleczaniu narządów płciowych w 30 krajach, w których praktyki te występują najczęściej.
12 milionów niepełnoletnich dziewcząt rocznie wydawanych jest za mąż, co naraża je na przemoc domową i mniejszą szansę na kontynuację edukacji.
Około 12 milionów dziewcząt rodzi pierwsze dziecko w wieku 15–19 lat. Co najmniej 777 tys. z nich nie ma nawet 15 lat.
Powikłania podczas ciąży i porodu są główną przyczyną zgonów dziewcząt w wieku 15–19 lat na całym świecie.
Ponad 28 h tygodniowo – 2 razy więcej niż chłopcy – na nieodpłatnych pracach domowych spędzają dziewczyny w wieku 10–14 lat w Azji Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Za Kulczyk Foundation- więcej TUTAJ.