Twoje życie za kilka złotych

Mamy okres zimowy, ciemno ubrany przechodzeń, opatulony w ciepłą odzież, często zapatrzony w swój smartfon wchodzi szybkim krokiem na jezdnię. Czy kierujący pojazdem mechanicznym ma szansę go zauważyć na czas? Nie, więc tragedia prawie gotowa. Zwykła kamizelka, opaska, czy inny odblaskowy gadżet kosztuje niewiele, a może uratować życie. Pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu jest widoczny dopiero z odległości 20 metrów. Jeżeli ten sam pieszy używa odblasków, wówczas jest zauważalny już z odległości 150 metrów.

Nowelizacja z dnia 30 sierpnia 2013 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadziła obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku – poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Obowiązek ten nie dotyczy pieszych poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, po chodniku, czy w strefie zamieszkania, gdzie cała szerokość drogi jest do dyspozycji pieszego, który ma tam pierwszeństwo przez pojazdem.

Tak naprawdę, abstrahując od uwarunkowań prawnych, warto wydać kilka złotych i kupić sobie i członkom rodziny odblaski, bowiem mogą naprawdę pomóc.

Film firmy Autostrada Wielkopolska.

WYDAWCA: CDS-LIDER Consulting & Doradztwo & Szkolenia ul. Powstańców wlkp 30 64- 320 Buk Adres redakcji: j.w. Bukowski Lider ISSN 1898-701X

Adres redakcji: ul. Niegolewskich 11a, 64-320 Buk
Test

Małgorzata
redaktor naczelny

 508 194 700
 biuro@cds-lider.com.pl

Jagoda

Jagoda
redaktor i reklama

 512 307 931
 jagoda.zuchlewska@gmail.com

Tomek

Tomek
redaktor i reklama

 796 064 410
 cdsgazeta@wp.pl