parkowa reklama góra

Jesteśmy w czołówce

W tym roku Wielkopolanie przekazali na rzecz OPP w ramach mechanizmu 1% o ponad 10 mln zł więcej niż w ubiegłorocznej akcji PIT. Z roku na rok coraz chętniej decydujemy się na skorzystanie z tej możliwości udzielania wsparcia organizacjom pożytku publicznego. W skali całego kraju Wielkopolska zajmuje 3 pozycję pod względem hojności w przekazywaniu 1% (wyprzedzają nas jedynie województwa: mazowieckie i śląskie).
Fiskus podsumował kwoty przekazane na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego przez podatników w ramach rozliczenia PIT za 2017 rok. W skali kraju OPP otrzymały łącznie ponad 761 mln zł (z czego aż 71,7 mln zł to wpłaty podatników z Wielkopolski). To o ponad 100 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.
Średnia kwota podatku przekazywana przez mieszkańców Wielkopolski to 52 zł. Najwięksi beneficjenci mechanizmu 1% otrzymali natomiast łącznie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów złotych wsparcia. Niewielkie – z perspektywy podatnika – kwoty, jako całość stanowią ogromne wsparcie dla poszczególnych OPP.

Możliwość przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego istnieje od 2003 roku i cieszy się nieustannie rosnącą popularnością. W Wielkopolsce, na przestrzeni ostatnich 10 lat, roczna kwota przekazywana w ten sposób na OPP wzrosła niemal 3-krotnie (w ostatnim rozliczeniu PIT przekazaliśmy o 45,6 mln zł więcej niż w rozliczeniu za rok 2007). Systematycznie wprowadzane są rozwiązania, które służą uproszczeniu całej procedury i zwiększeniu jej dostępności. W tej chwili wystarczy zakreślić odpowiednie pole w zeznaniu PIT i wpisać numer KRS wybranej organizacji. Seniorzy (którzy nie mają już obowiązku rozliczania się w zeznaniu podatkowym) mogą natomiast skorzystać z uproszczonego oświadczenia PIT-OP.

komentarze 2

  1. mala rybka |

    Nie zakrad się jakis bład w kwotach? Bo 71,7 mln tego roku,nie może byc wiekszy o 100 mln roku ubiegłego.

  2. redakcja |

    Te 100 milionów po kropeczce dotyczy ogólnej kwoty, ale wrzuciliśmy w nawiasik i jest czytelniej :-). Pozdrowienia.

Comments are closed.

WYDAWCA: CDS-LIDER Consulting & Doradztwo & Szkolenia ul. Powstańców wlkp 30 64- 320 Buk Adres redakcji: j.w. Bukowski Lider ISSN 1898-701X

Adres redakcji: ul. Niegolewskich 11a, 64-320 Buk
Test

Małgorzata
redaktor naczelny

 508 194 700
 biuro@cds-lider.com.pl

Jagoda

Jagoda
redaktor i reklama

 512 307 931
 jagoda.zuchlewska@gmail.com

Tomek

Tomek
redaktor i reklama

 796 064 410
 cdsgazeta@wp.pl