Na wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚ itp…

Oszuści działający metodą „na policjanta” niestety nie ustają w poszukiwaniu kolejnych ofiar. Tylko jednego dnia zadzwonili do seniorów kilkanaście razy i próbowali ich oszukać. Niestety w dwóch przypadkach skutecznie. Policjanci ponownie apelują – ZADZWOŃ DO NAJBLIŻSZYCH ZANIM ZROBIĄ TO OSZUŚCI!
Od początku kwietnia w naszym powiecie policjanci odebrali kilkanaście zgłoszeń dotyczących oszustw metodą na „policjanta CBŚ”. Kilka dni temu seniorka włożyła pieniądze do kosza na śmieci lecz przestępcy nie potrafili ich odnaleźć. W dwóch przypadkach próby oszustw okazały się skuteczne. Przestępcy dzwonili do seniorów z różnych miejsc.

Oszuści ponownie wykorzystali społeczne zaufanie do Policji i podawali się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego pod nazwiskiem Maria Nowicka, Arkadiusz Kaczmarek, Kamil Nowak, Arkadiusz Kamiński, Andrzej Górski.

Jeden z telefonów został wykonany do 80-letnich sióstr z Jeżyc. Do kobiet zadzwonił mężczyzna podający się za Arkadiusza Kaczmarka – funkcjonariusza policji. Oszust powiedział, że został znaleziony dowód osobisty jednej z kobiet i mają uważać na listonoszy i pracowników banku ponieważ mogą mieć jego kopię. Po chwili zapytał czy posiadają w domu oszczędności ponieważ ktoś z policji po nie przyjdzie aby zapewnić im bezpieczeństwo. Seniorki przekonane, że mają do czynienia z prawdziwymi policjantem spakowały ponad 8 tysięcy do reklamówki i wręczyły je mężczyźnie, który przyszedł do ich mieszkania.

W drugim z przypadków 70-latka została oszukana przez kobietę, która podała się za Marię Nowicką – funkcjonariuszkę CBŚ. Oszustka oświadczyła, że prowadzi śledztwo w sprawie kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych. Jednocześnie poinformowała seniorkę, że ktoś zna jej dane osobowe i może wziąć na nią pożyczkę. Starsza pani z obawy przed tym sama wzięła dwa kredyty. Uzyskane 40 tysięcy złotych wpłaciła na nowo założone konto, a hasła do nich przekazała oszustce.

Inna seniorka, mieszkanka Nowego Miasta uwierzyła fałszywemu policjantowi – podającemu się za Andrzeja Górskiego, że jej pieniądze w banku są zagrożone. Wypłaciła 18 tysięcy złotych, spakowała je do koperty i taksówką zawiozła na osiedle Przyjaźni w Poznaniu. Na miejscu zgodnie z poleceniami fałszywego policjanta włożyła je do kosza na śmieci. Przestępca jednak nie potrafił ich odnaleźć. 76-latka po kolejnych telefonach mężczyzny zorientowała się, że  padła ofiarą oszustwa i o wszystkim poinformowała policjantów, którzy odzyskali pieniądze kobiety.

Funkcjonariusze chcąc dotrzeć do wszystkich seniorów proszą o pomoc. Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy, seniorzy nie dadzą się oszukać!

Ostrzegamy: każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy TO OSZUST! 

 

Ponownie porozmawiajcie ze znanymi Wam seniorami. Warto ten temat przypominać.

 

Kontakt na komisariat policji w Buku:

Komendant: st. asp. Hubert Spychała
Adres: ul. Wegnera 14 64-320 Buk
Telefon: 61 84 130 00 lub 602 376 852

 

 

 

źródło: własne+ policja wlkp.

 

WYDAWCA: CDS-LIDER Consulting & Doradztwo & Szkolenia ul. Powstańców wlkp 30 64- 320 Buk Adres redakcji: j.w. Bukowski Lider ISSN 1898-701X

Adres redakcji: ul. Niegolewskich 11a, 64-320 Buk
Test

Małgorzata
redaktor naczelny

 508 194 700
 biuro@cds-lider.com.pl

Jagoda

Jagoda
redaktor i reklama

 512 307 931
 jagoda.zuchlewska@gmail.com

Tomek

Tomek
redaktor i reklama

 796 064 410
 cdsgazeta@wp.pl